Support http://amicus.ba with small donation

    Ako ste u situaciji da svoj laptop ili desktop računar često uključujete u različite mreže, onda vrlo često morate ručno mijenjati postavke mreže kao što su IPa dresa, subnet maska, Default gateway...

To i nije neki problem, ali je naporno i dosadno a i da ne pominjem moguće greške u kucanju cifara pa se onda čudim što ne radi internet(!?) a promašio neku cifru ili slično :)

Konfiguraciju LAN mreže je moguće promijeniti i pomoću skripte koju pokrećemo dvoklikom miša. Za svaku mrežu u koju uključujemo računar kreirati po jedan BAT file sa unesenim mrežnim postavkama i nakon uključenja mrežnog kabla, samo pokrenuti odgovarajući BAT file i računar je spreman za rad u novoj mreži.

Slijedi uputstvo kako kreirati pomenuti BAT file i link za downlaod gotovog dokumenta.

BAT file nije nikakvo mudro slove nego tekstalni dokument koji sadrži odgovarajuće instrukcije i kome je data extenzija .BAT što Windows-ima govori da, nakon dvoklika na dokument, trebaju izvršiti instrukcije unutar dokumenta umjesto da prikažu njegov sadržaj.

Za kreiranje BAT file-a za promjenu mrežne konfiguracije potrebno je pokrenuti notepad ili Notepad ++ (bolji tekstulani editor) i pastirati kôd ispod:

@echo off

REM @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

REM Promjena LAN konfiguracije pomocu BAT file-a

REM Preuzeto sa http://amicus.ba

REM @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Cls

echo *******************************************************

echo *                                                     *

echo *         - :::@micus:::   http://amicus.ba -         *

echo *                                                     *

echo *    Promjena LAN konfiguracije pomocu BAT file-a     *

echo *                                                     *

echo *******************************************************

REM  Sacekajte da se tri puta ispise Ok. (moze potrajati do 30tak sekundi)

echo  Sacekajte da se tri puta ispise Ok. (moze potrajati do 30tak sekundi)

netsh interface ip set address name="Local Area Connection" static 192.168.10.123 255.255.255.0 192.168.10.1 1

netsh int ip set dns "local area connection" static 208.67.222.222

netsh int ip add dns "local area connection" 195.222.32.20 index=2

pause

Nakon toga, ispraviti konfiguraciju po želji.

U prikazanoj skripti su sljedeće postavke:

  •  Biće izvršena promjena konfiguracije za mrežnu konekciju sa imenom "Local Area Connection". Ako se vaša mrežna konekcija zove drugačije, npr. Local Area Connection2 ili slično, u skripti upišite to ime.
  •  Biće podešena IP adresa 192.168.10.123. Ako želite drugu IP adresu, zamijenite postojeću svojom po želji.
  •  Podešena je subnet maska 255.255.255.0 i to nije potrebno mijenjati.
  •  Podešeni default gateway je 192.168.10.1. Ako na internet izlazite preko drugog računara ili preko router-a onda trebate upisati IP svog router-a.
  •  Podešen je primary DNS server 208.67.222.222 (OpenDNS javni DNS server) i nije ga potrebno mijenjati.
  •  Podešen je secondary DNS server 195.222.32.20 (BIHNET-ov sekundarni DNS server) i nije ga potrebno mijenjati.

Kada su završene sve izmjene, potrebno je sačuvati kreirani dokument. Moguće ga je sačuvati sa .txt extenzijom, npr. sa imenom LAN1.txt a onda taj dokument preimenovati u LAN1.BAT.

Na kraju taj dokument iskopirati (LAN2.BAT, LAN3.BAT ...) i podesiti kofiguraciju za svaku mrežu u koju uključujete računar.

Ako vas mrzi kreirati novi BAT file možete preuzeti gotov sa linka ispod:

Isti BAT file je moguće koristiti i za promjenu konfiguracije Wireless (bežične mreže) samo je potrebno upisati ispravno ime mrežne konekcije - u ovom primjeru je to Local Area Connection, a za wireless mrežu bi bilo Wireless Network Connection.

Moguće je da, npr. na Windows 10, nakon pokretanja BAT file-a bude prikazana sljedeća poruka: The requested operation requires elevation (Run as administrator).

U tom slučaju je potrebno kliknuti desnom tipkom na BAT file koji se pokreće i izabrati opciju Run as dministrator.

Ako bude prikazana poruka da DNS server ne postoji ili nije pronađen, to u većini slučajeva znači da su Windows-i pokušali DNS server resolving prije nego što je nova konfiguracija uspješno snimljena i da je sve uredu.

Smislio sam još jedan način za promjenu mrežne konfiguracije, ali za one koji napamet znaju konfiguracijske podatke za mrežu na koju se konektuju (ili ih imaju zapisane) jer BAT file u toku izvršavanja od korisnika zahtijeva unos tih podataka.

Taj BAT file možete preuzeti sa linka ispod:

Prije pokretanja ovog BAT file-a trebate obezbijediti konfiguracijske podatke za mrežu koju konfigurišete (Ime mreže, IP, default gateway, DNS server) jer će skripta u toku izvršavanja tražiti te podatke. Uostalom, svaki prompt sadrži i odgovarajući primjer koji će vam pomoći da se snađete.

U slučaju da vam Windows-i ne omogućavaju pokretanje BAT file-a, odnosno ako se nakon dvoklika na BAT file dokument otvori u nekom tekstualnom editoru, rješenje problema ćete pronaći u članku Omogućavanje izvršavanje BAT file-ova.