Support http://amicus.ba with small donation

Svako ko vodi računa o sigurnosti i pouzdanosti svoga računara redovno radi update kao antivirusnog programa i driver-a tako i ostalih instaliranih aplikacija.

Budući da se uz razne update u nadogradnje često instaliraju i razni toolbar-ovi i reklame uvijek pratim procese koji su pokrenuti u sistemu, tako da gotovo uvijek primijetim novi pokrenut proces ili startup aplikaciju.

Za praćenje pokrenutih aplikacija koristim Proces Explorer.

Nakon update Mozilla Firefox-a na verziju 3.6. u procesima se može primijetiti, pored Firefox-a, pokrenut i EXE (izvršni) file plugin-container.exe.

Šta je plugin-container.exe?

To je aplikacija koja je smještena u direktoriju C:\Program Files\Mozilla Firefox\ a koju pokreće Firefox kada učitava web stranicu koja zahtijeva učitavanje određenih plugin-ova za: Adobe Flash, Apple QuickTime i Microsoft Silverlight.

To znači da će pomenute plugin-ove učitati plugin-container.exe u zasebnom procesu a ne sam Firefox. Time se sprečava blokiranje Firefox-a u slučaju problema sa plugin-ovima.

Međutim, ako što se vidi na slici ispod, plugin-container.exe, ovisno o stranici koja je prikazna uzima prilično resursa sistema.

Firefox plugin-container.exe proces

U slučaju da ručno "zatvorite" plugin-container.exe na stranicama koje zahtijevaju plugin-ove koji su bili učitani u plugin-container.exe neće biti moguće vidjeti flash, QuickTime video i slično, što znači da ga se i nije moguće riješiti bez posljedica.

Mnogi se žale da plugin-container.exe ostaje učitan i nakon zatvaranja Firefox-a ili da, bez obzira na to što je plugin-container.exe trebalo da riješi problem plugin-a koji je blokirao, Firefox ipak "pao" i slično.

Ja lično, nemam neka loša iskustva sa time, ali jednostavno ne volim da aplikacije pokreću neke druge aplikacije što otvara vrata virusima i trojanima da se predstavljaju kao plugin-container.exe i da se pokreću umjesto njega.

Budući da je sigurnije koristiti najnoviju verziju Mozilla Firefox-a toplo preporučujem update iako se nadam da će plugin-container.exe u budućim verzijama nestati. Mada sumnjam, jer je sličan princip pokretanja plugin-ova u zasebnom procesu postao trend koji koriste i Google Chrome i Internet Explorer.

Kako isključiti plugin-container u Firefox-u?

Moguće je isključiti plugin-container tako da se svi procesi vezani za plugin-ove ponovo izvršavaju unutar samog Firefox-a, kao prije. Ako želite, u Firefox 4, da isključite plugin-container, odnosno da spriječite njegovo pokretanje, potrebno je u address bar upisati sljedeće: about:config i pritisnuti Enter. Nakon toga će se pojaviti poruka da time možemo izgubiti garanciju na Firefox (!?), slika ispod.

Poruka o gubljenju garancije

Klikom na dugme I'll be cerful, I promise! (Biću pažljiv, obećavam!) pojavljuje se prozor sa svim podešenjima koja je moguće napraviti u Firefox-u. Budite vrlo pažljivi šta i kako podešavate da ne dođete u situaciju da Firefox više ne radi ili da ima problema u radu.

U liniji Filter: upišite dom.ipc.plugins.enabled tako da u listi ispod ostane samo opcija koju želimo promijeniti, slika ispod.

Isključivanje plugin-a

Dvoklikom na opciji dom.ipc.plugin.enabled stanje u koloni Value (Vrijednost) će se promijeniti iz true u false što znači da je ta opcija isključena. Sada zatvoriti Firefox i ponovo ga pokrenuti. Učitavanjem stranice sa flash animacijom ili videom sada ne pokreće plugin-container što možete vidjeti u Process explorer-u.

Napomena: Autori Firefox-a smatraju da plugin-container povećava stabilnost i pouzdanost Firefox-a, tako da se njegovim isključivanjem može desiti da Firefox postane nestabilan. Ja sam ovu proceduru odradio kod sebe i nisam primijetio nestabilnost.


Primijetio sam da sam Firefox sa uključenim plugin-container-om koristi manje i procesora i memorije, ali plugin-container.exe dodatno zauzima procesor a i memoriju. Iz mog iskustva, Firefox BEZ plugin-container-a zauzima više procesora ali manje memorije (fizičke i virtualne) nego sa UKLJUČENIM plugin-container-om. Zato, ako imate 'jak' procesor, isključite plugin-container a ako imate puno RAM-a i 'slab' procesor, ostavite ga uključenog.

 

Ako imate neka iskustva sa Firefox-om BEZ plugin-container-a, budite slobodni da ih podijelite u komentarima ispod.